Det är lätt att designa ett eget chip med en Risc V-processor och dessutom väcka den till liv i en emulator. Kompetenscentrumet SCCC bjuder in till en kostnadsfri sommarskola i Lund den 10 till 12 juni för alla som vill prova på.
En angripare kan få tillgång till andra användares minne genom en tidigare okänd typ av sårbarhet i Intelprocessorer. Upptäckten gjordes av forskare på ETH Zürich i september och görs offenlig nu efter att ha lagats.
De tyska företagen Kontron och Congatec har ingått ett samarbetsavtal där Kontron tar över tillverkningen av Congatecs dator-på-modul-produkter (COM). Parterna förhandlar även om ett utökat samarbete inom utveckling, marknadsföring och eventuellt ägande.
Ease, den europeiska branschorganisationen för energilager, släpper riktlinjer för säker installation av storskaliga Bess (batterienergilagersystem). Ease vill att du läser den och ger den tummen upp.
Det är en stadig efterfrågan på elektronik som ska användas i rymden. Det kan handla om allt från stora internationella projekt till privata rymdfarkoster.