Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2025-08-08

Lyten: Skellefteå längre fram än vad som är känt

Ytterligare fyra produktionslinor i Skellefteå kommer snart att vara kvalificierade för kund, utöver den som redan är det. Det avslöjade amerikanska Lyten idag under en presskonferens om sitt förestående köp av Northvolttillgångar i Sverige och Tyskland.

LÄS MER!

JAN TÅNGRING:
Hoppas Lyten har en partner

Northvolts fabrik i Skellefteå ser ut att komma att övertas av ett företag utan erfarenhet av volymproduktion av litiumjonbatterier. Så rent tekniskt händer ingenting  som innebär att produktionen kommer att kunna rampas upp i Skellefteå i högre tempo än idag.

LÄS MER!

Hanza köper försvarsfabriker

I mitten av juli blev det klart att kontraktstillverkaren Hanza ska köpa kontraktstillverkningsdelen inom Milectria, en finsk-estnisk företagsgrupp med fokus på försvarssektorn.

LÄS MER!

Kinesisk robotaxi i Europa nästa år

Kinesiska Baidus robotaxi RT6 kommer att rulla i både Tyskland och Storbritannien nästa år. Du kommer att kunna beställa den via Lyft.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB