Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2026-02-19

Jan Tångring:
Tesla har forfarande ingen självkörande bil  

Nej, en bil börjar inte köra sig själv om man tar bort ratten. Tesla har inlett serieproduktion av en bil utan ratt, med sikte på självkörande taxibilar. Men den viktigaste komponenten saknas forfarande: självkörningen.

LÄS MER!

Det ultrarena vattnet fyller på kassan

En halvledarfabrik kan ha uppemot 16 olika steg för att rena vattnet inklusive UV-ljus och nanofilter. Uppstartsbolaget NSS Water går i princip direkt från kranvatten till labbvatten. Nu fyller det värmländska företaget på kassan med 7,2 miljoner kronor.

LÄS MER!

Nya standarder: Hundsök vid läcka i ledningsnät

En svensk standard är snart på plats för att kvalitetssäkra och underlätta användandet av sökhundar för att  lokalisera läckor i ledningar för fjärrvärme, dricksvatten och gas.

LÄS MER!

Om det blir krig kan du ringa i alla mobilnät

Sverige inför så kallad nationell roaming vid höjd beredskap. Det betyder att användare av mobiltjänster kommer att kunna nyttja andra operatörers nät.

LÄS MER!

5G håller Windows 11 uppdaterat

Ericsson och Microsoft vill att datorer som används för anställda på företag ständigt ska vara uppkopplade, säkra och enkla att underhålla på distans. Verktygen är 5G och Windows 11.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB