Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2026-06-12

Boka höstens elektronikevent!

Den 15 och 16 oktober är det dags för Smartare Konferens och Stora Elektronikdagen på Münchenbryggeriet i Stockholm. Första dagen fokuserar på hur Smartare Elektroniksystem bidragit till att lyfta svensk konkurrenskraft medan dag två är Stora Elektronikdagen där bland annat Chips Act 2.0, resiliens och behovet av ett nytt innovationsprogram kommer att dryftas.

LÄS MER!

Svenskt center för kvant

I ett gemensamt initiativ går nu sex svenska lärosäten samman för att bilda Swedish Center for Quantum Technology, ett nationellt centrum för forskning, innovation, utbildning och kapacitetsbyggande inom kvantteknologi. Initiativet koordineras av Chalmers och ska stärka svensk konkurrenskraft på området och vara en motor för teknikens utveckling och tillämpning.

LÄS MER!

Dominoeffekt: Fem EU-länder tillåter Teslas självkörning

Tekniken måste fortfarande klara tester. Men därefter kommer vi att få se Teslas övervakade självkörning i fem europeiska länder: Nederländerna, Litauen, Estland, Danmark och Belgien.

LÄS MER!

Renesas: Så mäter du PSRR

Strömförsörjningens förmåga att motstå störningar på matningen, är en viktig parameter som visar en LDO-regulators förmåga att leverera en konstant utgångsspänning trots variationer på ingången.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB