Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2026-09-30

Testingenjören försvinner inte

Testingenjörens arbete är på väg in i en ny fas. Enligt Emersons vision ska ingenjören i framtiden kunna tala om för AI:n vad som behöver testas, varefter en AI-agent bygger testlösningen. De första funktionerna i Nigel Agent väntas dyka upp redan nästa år.

LÄS MER!

Clarios gör lågvoltsbatteriet mjukvarudrivet

Clarios teknikchef Alexander van Laack (till vänster) ser samarbetet med rumänska Piaxo som en del av bolagets tekniska omställning. Clarios lågvoltssystem ska bli mer avancerade, uppkopplade och mjukvarudrivna för framtidens fordon.

LÄS MER!

Ny utrustning kan skapa nya EMC-problem

Att ersätta gammal elektrisk eller elektronisk utrustning med modernare produkter kan förändra EMC-egenskaperna i en hel installation. SEK Svensk Elstandard påminner därför om att elektromagnetisk kompatibilitet måste beaktas även när befintliga anläggningar byggs om eller uppgraderas.

LÄS MER!

DP Patterning får plats att växa i Norrköping

– Det som gör oss unika är att vi använder en mekanisk och miljövänlig process, direkt från rulle. Eftersom processen är så enkel går den att skala upp på ett kostnadseffektivt sätt, säger DP Patternings vd Staffan Nordlinder. Det svenska bolaget har nu invigt en ny produktionsanläggning i Norrköping med kapacitet för över tio miljoner kvadratmeter flexibel elektronik per år.

LÄS MER!

Rymdraketer är fortfarande dummare än en iPhone

Rymdraketer är fortfarande dummare än en iPhone, och det lär inte förändras. Enligt ESA:s raketingenjör Kate Underhill kommer rymdfarkosternas datorer aldrig att komma ikapp konsumentelektroniken i prestanda. Ändå krävs allt mer AI och autonomi av framtidens raketer.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Veijo Ojanperä
• Ansvarig utgivare: Veijo Ojanperä på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB