Skriv ut

Svenska E-Sharp lanserar Probe, ett nytt verktyg som granskar kretskortsdesigner mot komponenternas datablad och försöker hitta funktionsfel som vanliga ERC- och DRC-kontroller missar. – Mycket har hittills hängt på att en enskild ingenjör råkar läsa rätt datablad vid rätt tillfälle. Med Probe blir fynden strukturerade, spårbara och sökbara, säger E-Sharps vd och tekniska chef Daniel Rhodin.

De automatiska kontroller som används i dagens EDA-verktyg kan kontrollera att ett kort följer schemat och konstruktionsreglerna. Däremot säger de betydligt mindre om huruvida schemat faktiskt gör det konstruktören avsåg.

Det är den luckan E-Sharp vill fylla med Probe. Verktyget läser nätlistan tillsammans med komponentlistan, BOM, och komponenternas datablad. Därmed kan det hitta fel som inte bryter mot någon traditionell konstruktionsregel men ändå kan göra att kortet inte fungerar som tänkt.

Det kan exempelvis handla om en komponentvariant med andra egenskaper än konstruktören räknat med, eller om en signal som är korrekt ansluten enligt schemat men används på ett sätt som strider mot komponenttillverkarens specifikationer.

En viktig del av Probe är att AI:n inte bara ska presentera en slutsats. Varje fynd kopplas till den databladsrad, det nät eller den layoutposition som ligger bakom slutsatsen. Konstruktören kan därmed själv kontrollera om AI:ns bedömning är korrekt.

Probe kan också anslutas via MCP till den AI-assistent som konstruktören redan använder. Det gör det möjligt att ställa frågor direkt om kortdesignen och få svar med hänvisning till underlaget. Om tillräckligt underlag saknas ska verktyget inte ge något svar.

E-Sharp placerar därmed Probe mellan de traditionella kontrollverktygen och den mänskliga designgranskningen. ERC och DRC avgör om konstruktionen följer givna regler och DFM om den går att tillverka. Probe ska hjälpa konstruktören att avgöra om den också är funktionellt riktig.

Det kan framför allt få betydelse sent i utvecklingsprojekten. Ett fel som hittas först när prototypen verifieras kan kräva en ny kortrevision och försena projektet med flera veckor. Hittas samma fel redan under designgranskningen kan det räcka med en ändring i schemat.

E-Sharp har utvecklat Probe för sitt eget konstruktionsarbete och har redan använt verktyget på företagets egna kort. Nu har verktyget gjorts till en kommersiell produkt.

Probe körs på kundens eget nätverk och använder kundens egen AI-nyckel. Enligt E-Sharp innebär det att konstruktionsdata inte behöver lämna organisationen.

Verktyget stöder KiCad, Siemens Xpedition/PADS, Cadence Allegro samt Altium via ODB++. Granskningen kan göras både före layout, utifrån schema och BOM, och efter layout.

Probe kostar från 5995 euro per år för en Team Server med två granskningsplatser och obegränsat antal kostnadsfria visningsplatser.

Vi berättar mera om Probe i nästa Elektroniktidningen.