
Svenska Gapwaves breddar användningen av sin MLW-teknik från bilradar till effektförstärkare för frekvenser kring 100 GHz. På European Microwave Week i London visar bolaget tillsammans med svenska Gotmic en kompakt förstärkarmodul för radar, telekom och satellitkommunikation.
Gapwaves har utvecklat en ny vågledarkapsling för högeffektförstärkare, HPA, baserad på bolagets patenterade Multi-Layer Waveguide-teknik, MLW. Den används i Gotmics nya PowerBlade-modul för W-bandet, omkring 92–100 GHz.
Vid så höga frekvenser blir både signalförluster och värmeutveckling kritiska. Gapwaves bygger vågledarstrukturen i koppar av precisionsetsade metallskikt. Gotmic integrerar sina MMIC-förstärkare direkt i strukturen och ansvarar för den kompletta modulen.
Direktkopplingen till vågledaren minskar antalet övergångar och därmed RF-förlusterna. Kopparstrukturen hjälper samtidigt till att leda bort värmen från förstärkarkretsarna. Resultatet är en tunn och kompakt modul som kan ge hög uteffekt även när utrymme och vikt är begränsade.
Gotmic har utvecklat PowerBlade framför allt för luftburen radar, UAV-radar och taktiska radarsystem. Samma kapslingsteknik kan enligt bolagen även användas för högeffektförstärkare i radiolänkar mellan basstationer, framtida 6G-system och satellitkommunikation.
För Gapwaves innebär samarbetet att MLW-tekniken får ett nytt användningsområde utanför den fordonsradar där bolaget hittills fått sitt tydligaste kommersiella genomslag. Tekniken används bland annat för radarantenner i Valeos radarsensorer och har även valts för kommande serieproduktion tillsammans med Desay SV.
– PowerBlade är till för kunder som behöver mer uteffekt än ett enskilt chip kan leverera, utan den storlek och vikt som konventionell effektkombinering medför, säger Gotmics vd Magnus Elovsson.
Gapwaves och Gotmic visar PowerBlade och den nya vågledarkapslingen på European Microwave Week i London den 6–8 oktober.
Bild: Nils Dagås, Gapwaves