Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2026-04-14

I morgon är vi på Elektronikmässan!

Efter två år i Kista återvänder Elektronikmässan till Göteborg och Åby arena. När dörrarna öppnas i morgon finns Elektroniktidningens redaktion på plats bland de 153 utställarna.

LÄS MER!

Europas första bemannade robotaxi kinesisk

Den lanserades i panik den 30 mars – Europas första kommersiella robotaxi. Teknik från kinesiska Pony AI driver tjänsten i Zagreb, Kroatien. Pony AI anlitades i sista sekunden när kroatiska Verne inte lyckades bygga en självkörande bil på egen hand.

LÄS MER!

Rykte: Nvidia överväger att köpa PC-tillverkare

Enligt den vanligtvis välinformerade sajten SemiAccurate förhandlar Nvidia sedan ett år tillbaka om att köpa en av de större pc-tillverkarna. Ryktet fick Dells och HP:s aktier att ta ett skutt uppåt innan Nvidia gick ut och dementerade det hela.

LÄS MER!

Branschorganisationen sågar USA:s routerförbud

Säkerhetshoten är verkliga men lösningen är inte att flytta produktionen till USA. Beslutet den 23 mars att förbjuda import av konsumentrotrar kommer att leda till att produkterna blir dyrare och att konsumenterna inte kommer att kunna dra nytta av övergången till Wifi 7. Det skriver Global Electronics Association i en rapport.

LÄS MER!

Palo Alto Networks: Säker utveckling i en tid av AI-genererad kod

Generativ AI förändrar snabbt hur mjukvara utvecklas och påverkar därmed också hur elektronik konstrueras, styrs och vidareutvecklas.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB