Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2026-05-13

Milstolpe: Google hittade AI-skapad cyberattack

För första gången har Googles cybersäkerhetsgrupp GTIG stött på vad som ser ut att vara en nolldagsattack skapad av AI. GTIG tror att AI är hjärnan på grund av det idiomatiska språkbruket och på grund av buggens natur. AI används allt mer offensivt, enligt GTIG.

LÄS MER!

Telenor knoppar av IoT-verksamheten

Investmentbolaget Verdane köper 50 procent av den norska mobiloperatören Telenors IoT-verksamhet. Connexion ska från och med nu drivas som ett separat bolag och har 31 miljoner uppkopplade enheter i över 200 länder.

LÄS MER!

AI ska korta karakterisering till dagar

Siemens EDA lanserar Solido Characterizer, ett nytt AI-baserat verktyg för karakterisering som skapar standardcellsbibliotek och IP. Bolaget hävdar att det är upp till sju gånger snabbare och att generering av SPICE-baserade Libertyfiler kan kortas från veckor till dagar.

LÄS MER!

Crosscontrol åter i svensk ägo

År 2012 köpte amerikanska Actuant svenska Crosscontrol. Nu tar Scanreco över det Alftabaserade bolaget, som gör displaydatorer för industriella fordon.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB