Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2026-06-05

Byggstart för franska kapslingsfabriken

Den 1 juni startade bygget av en kapslingsfabrik i franska Le Barp som när den är klar ska leverera 50 miljoner systemkomponenter per år. Bakom projektet, som förväntas kosta 250 miljoner euro, står EMS-jätten Foxconn, den franska försvarskoncernen Thales och kontaktdonsföretaget Radiall.

LÄS MER!

Statistik: AI fokuserar på andra buggar

Att AI används för att söka buggar tycks hittills ha lett till en fördubbling av antalet fynd. Men AI-fynden är i snitt inte lika relevanta som mänskliga utvecklares fynd.

LÄS MER!

EU prioriterar Europa på 2 GHz-bandet

När frekvenser på 2 GHz-bandet ska delas ut om ett år kommer europeiska företag att få större delen. Bandet används för mobil kommunikation via satelliter, MSS, en marknad som idag domineras av amerikanska aktörer som Starlink och Globalstar, skriver analyshuset Rethink.

LÄS MER!

Mascot: Rätt laddare för litiumjon

Valet av laddare kan kraftigt påverka prestanda hos litiumjonbatterier eftersom de till skillnad från andra batterikemier inte tål överladdning.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB