Självkörande bilar, IoT, Bluetooth, 5G och öppen källkod det är några teman på årets upplaga av den svenska elektronikkonferensen Embedded Conference Scandinavia.
Intersil släpper en analoga videoavkodare med fyra kanaler och Mipi CSI-2-grässnitt. Det är världens första i sitt slag, hävdar företaget. En enda krets räcker för att alstra en video i ett ADAS-system som ser runt hela bilen.
Innovasic släpper en experimentlåda som gör att vanliga Ethernetprodukter kan anslutas till ett tidskritiskt nätverk på exempelvis fabriksgolvet eller i ett fordon.
Forskare är duktiga på att forska medan företagare och entreprenörer vet hur man omvandlar idéer till produkter som går att sälja. Fiber Optic Valley vill vara bron som sammanför de två grupperna. Allt förklaras i en ny film.
Microsoft, Broadcom, Cypress och HP är några av de företag som gemensamt uppmanar amerikanska radiomyndigheten FCC att kasta Ericssons störningstester mellan LTE U och wifi i papperskorgen. Kritikerna menar att testerna inte genomfördes korrekt.