Två KTH-projekt om medicinsk avbildning där nanostrukturer är vitala, har fått stora forskningsanslag från Knut och Alice Wallenbergs stiftelse. Det här är vad de ska göra för pengarna.
Det finns en uppsjö med val för den som vill koppla upp en produkt eller tjänst till molnet. För att förbättra sikten i IoT-djungeln har Telenor Connexion bett konsultbolaget Northstream att ta fram en vägledning som går igenom för- och nackdelar med olika lösningar.
Linköpingsforskare har lyckats krympa förlusterna i organiska solceller med 30 procent. Därmed är det bara ytterligare en sänkning på 20 procent kvar till de förluster som kiselsolceller har. Resultaten publiceras i den ansedda tidskriften Nature Energy.
Skräddarsydda blåtandsfyrar och personlig support. Det är affärsidén bakom företaget Smart Sensor Devices som grundats av två veteraner inom Bluetoothområdet.
Nyligen presenterade Standardization Group for embedded Technologies (SGeT) revision 2.0 av SMARC-standarden för inbyggnadsmoduler, och ett antal företag har redan visat upp tidiga provexemplar av relaterade produkter på mässan Embedded World 2016 i Nürnberg. Det stora intresse som denna modulstandard väckt är anledning nog att ta en närmare titt på denna slutgiltiga standard för lågeffekts-processormoduler, liksom att peka ut skillnaderna mellan denna och standarder som SMARC 1.1 och Qseven.