NYHETSBREV 2016-10-19

DEN SVENSKA
ELEKTRONIKBRANSCHENS
NYHETSKANAL
MAGASIN, SAJT
OCH NYHETSBREV
 

Golfbollsplockare nominerad till inbyggnadspriset

Sex företag och sex studentlag presenterade idag sina nominerade bidrag till de inbyggnadspriser som delas ut på konferensen Embedded Conference Scandinavia i slutet av november.



LÄS MER
 

"Altera" - lika men bättre

Det har snart gått tio månader sedan Intel formellt tog över FPGA-jätten Altera i en affär värd lite drygt 16 miljarder dollar. På ”Alteras” användardag i Frankfurt idag den 19 oktober var budskapet glasklart, allt är som förut men resurserna är mycket större.



LÄS MER
 

Shortlink får paraply-vd

Martin Valfridsson blir vd över de två bolagen i Shortlink-gruppen. Han intar vd-stolen med start i början av 2017, allt för att hantera en kraftigt ökande efterfrågan på företagets utvecklingstjänster inom trådlös teknik.



LÄS MER
 

Qualcomm lanserar 5G-processor

Under andra halvan av 2017 släpper Qualcomm provexemplar av sin första 5G-mobilkrets.



LÄS MER


 

Mentor i blåsväder

EDA-företaget Mentor Graphics arbetar med Bank of America för att utreda en eventuell försäljning. Det hävdar nyhetsbyrån Reuters, som säger sig ha fått informationen från personer med insyn.



LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera / Subscribe Avbryt prenumeration / Unsubscribe Ändra adress / Change address
• Arkiv / Archive: etn.se/nyhetsbrev/