Det finns inga officiella kommentarer men ett antal oberoende källor rapporterar att den kinesiska drönartillverkaren DJI köpt en majoritetsport i den Göteborgsbaserade kameratillverkaren Hasselblad.
Plötsligt avbryts Spotify i bilstereon och du varnas för en annalkande ambulans. Det här kan du som bilist få uppleva i Stockholm under första kvartalet i år när några KTH-studenter testar en prisvinnande teknik skarpt för första gången.
Industrifonden och övriga delägare säljer sitt innehav i Movimento, en leverantör av system för uppdatering av mjukvara i fordon. Köpare är Delphi Automotive, en av världens största underleverantörer till fordonsindustrin.
Stiftelsen för strategisk forskning (SSF) satsar 300 miljoner kronor på materialforskning med sikte på energitillämpningar, exempelvis utveckling av batterier, solceller eller kraftelektronik.
Konsultföretaget Combitech satsar starkt på en ledande position inom digitalisering, där cybersecurity och Internet of Things är två centrala ingredienser. I oktober tog företaget över Ericssons verksamhet inom mjukvaruutveckling för radio i Linköping och Göteborg. I förra veckan gick företaget in som majoritetsägare av det norska cybersäkerhetsbolaget Watchcom.