I framtiden kan det komma att gå att lagra elektricitet i växter. Det har Linköpingsforskare demonstrerat.
Det är dags att ta farväl av det gamla Fiber Optic Valley och hälsa välkommen det nya som gick in under Rise Acreo den 1 januari och just nu inlemmas i dess verksamhet.
Sverige, Finland, Norge, Litauen och Danmark vill snabbt ta fram en gemensam nordisk-baltisk handlingsplan för 5G. Syftet är att Norden och Baltikum ska ta ledningen i utbyggnaden av de nya 5G-näten.
Svenska JLT Mobile Computers har vind i seglen. Efter en strategiändring för fem år sedan har det lyft rejält. Förra året blev ett rekordår. Omsättningen ökade med över 50 procent och produktionen dubblerades i både Sverige och USA. Per Holmberg, vd på JLT, berättar om förändringen och framtiden.
Sex gånger större och samtidigt dubbelt så snabb som föregångaren. Möt Protium S1, den tredje generationen av Cadence FPGA-baserade prototypverktyg för mjukvaruutveckling.