Elektron Music Machines och Parakey blev Årets Elektronikföretag respektive Årets Unga Elektronikföretag i Västsverige. Priserna delades ut på Elektronikmässan i Göteborg förra veckan.
Att dimensionera ett mobilnät så att inte vissa noder får för stor kapacitet medan andra utgör flaskhalsar har varit hart när omöjligt. Nystartade konsultbolaget Netonomics säger sig kunna lösa problemet med hjälp av avancerad matematik.
En forskargrupp på KTH med professor Fredrik Laurell i spetsen har fått närmare 32 miljoner kronor för att utforska hur lasrar och fiberoptik kan breddas till att användas i medicinska tillämpningar, men också till solceller. Basen är fibrer med kanaler och hålrum som fylls med halvledare, vätskor eller annat för att skapa olika funktioner.
Sakernas Internet (IoT) är inte en utan många tekniker som tillsammans underlättar vardagliga sysslor.
Australiska Cap-XX har gjort sig känt för sina supertunna superkondensatorer som agerar komplement till batterier genom att leverera korta men höga strömmar. Nu kommer cylindriska modeller med större kapacitet för den som inte är trångbodd.