NYHETSBREV 2017-05-17

DEN SVENSKA
ELEKTRONIKBRANSCHENS
NYHETSKANAL
MAGASIN, SAJT
OCH NYHETSBREV


Inspireras i Uppsala

Innovationsprogrammet Smartare Elektroniksystem drar vidare med sin turné som ska hjälpa företag att lyfta sin konkurrenskraft genom att hitta forskningssamarbeten och tillhörande finansiering. Nästa stopp blir Uppsala den 8:e juni.


LÄS MER

800 Mpixel i luften

Åtta synkroniserade kameror med 100 Mpixel vardera. Det är Göteborgsföretaget Hasselblads senaste bidrag till drönarvärlden.


LÄS MER


Oscilloskop med kraftfull vågforms- och mönstergenerator

Det blir mer plats på labbänken om man integrerar vågforms- och mönstergeneratorn i oscilloskopet. Så resonerar Rohde & Schwarz och stoppar in en kraftfull modell med två analoga och fyra digitala kanaler i oscilloskopfamiljerna RTO2000 och RTE.


LÄS MER


Svensk lekfullhet ska spara energi Kalifornien 

Svenska Greenely lanserar sin mobilapp i Kalifornien i samarbete med Stanforduniversitetet. Appen hjälper hushåll spara energi genom att förvandla det till en lekfull tävling.


LÄS MER


Myfc – nu även med indiskt patent

Det indiska patentverket godkänner ett av Myfc:s nyckelpatent.  ”Värdet av att närma oss global täckning för vårt allra första patent kan inte överskattas”, kommenterar Myfc i en pressrelease.


LÄS MER


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera / Subscribe Avbryt prenumeration / Unsubscribe Ändra adress / Change address
• Arkiv / Archive: etn.se/nyhetsbrev/