NYHETSBREV 2017-09-22

DEN SVENSKA
ELEKTRONIKBRANSCHENS
NYHETSKANAL
MAGASIN, SAJT
OCH NYHETSBREV




Euro till europeiska energientreprenörer

Fram till den 23 oktober kan innovatörer inom hållbar energi ansöka om finansiering från Innoenergy


LÄS MER

Marschen ur Östra texas kan fortsätta

Superdatortillverkaren Cray behöver inte duellera mot vapentillverkaren Raytheon i Texas. Det slår tre domare fast i ett enigt beslut efter att en domare i Östra texas försökt hålla kvar tvisten i hans domstol.


LÄS MER




Effektivare kodtest ska höja konkurrenskraften

Testomat är namnet på ett internationellt forskningsprojekt med målet att effektivisera industriell automatiserad programkodstest. Ericsson är projektkoordinator för det svenska deltagandet, som drar igång i oktober. Den totala budgeten för det svenska deltagandet är 56,8 miljoner kronor.


LÄS MER

Imagination släpper neuronkärna

Flest inferenser per joule och flest inferenser per kvadratmillimeter – brittiska Imagination erbjuder IP-kärnor med neuronnät för integration i systemkretsar och säger sig klå konkurrensen i både täthet och i energisnålhet.


LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera / Subscribe Avbryt prenumeration / Unsubscribe Ändra adress / Change address
• Arkiv / Archive: etn.se/nyhetsbrev/