NYHETSBREV 2017-10-27

DEN SVENSKA
ELEKTRONIKBRANSCHENS
NYHETSKANAL
MAGASIN, SAJT
OCH NYHETSBREV


Nästa bilkamera har Hollywoodkvalitet

CMOS-sensorn Hayabusa från On Semiconductor använder samma teknik som Hollywoods bästa filmkameror och är dessutom immun mot LED-lampors flimmer.


LÄS MER


Mitsubishi och Here utvecklar realtidskartor

Here technologies och Mitsubishi Electric Corporation slår samman sina plattformar för realtidsinformation till vägtrafikanter. De kommer att erbjuda en gemensam tjänst till biltillverkare.


LÄS MER


Klockan tickar för Intersil

Intersil – numera ett helägt dotterbolag till japanska Renesas Electronics – blir Renesas Electronics America från årsskiftet. Det var i februari i år som Renesas köp av det amerikanska analogföretaget blev klart.


LÄS MER


Optoelektronik på nytt sätt

Skiktstrukturer av olika material med olika optiska egenskaper, kan ge solceller och fotokänsliga detektorer som är mycket mindre, energieffektivare och billigare än dagens, menar forskare från Halmstad och Lund. Utmaningen är att få ihop de olika materialen. Nu har forskarna har lyckats växa olika material som egentligen inte passar ihop i form av nanotrådar.


LÄS MER

Bäddar för effektiv matning

Industrins lägsta förbrukning i standby och utökad livslängd – så introducerar Texas Instruments sin LCC-styrenhet vid lanseringen. Det är den första i en ny familj som ska bana väg för en uppsjö AC/DC-tillämpningar som uppfyller dagens tuffa standarder för energieffektivitet.


LÄS MER

Uppkopplad radonsensor förbättrar folkhälsan

Mittuniversitetet och företaget Middec har utvecklat en radonsensor som gör det möjligt att snabbt sätta in åtgärder för att sanera radon. Sensorn är uppkopplad mot en webbsida och ger mätresultat omgående. Idag tar motsvarande mätning flera månader.


LÄS MER


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera / Subscribe Avbryt prenumeration / Unsubscribe Ändra adress / Change address
• Arkiv / Archive: etn.se/nyhetsbrev/