NYHETSBREV 2017-12-06

DEN SVENSKA
ELEKTRONIKBRANSCHENS
NYHETSKANAL
MAGASIN, SAJT
OCH NYHETSBREV




Tre Windows-bärbara på Arm-processor från Qualcomm

Qualcomms nya Arm-processor Snapdragon 835 sitter i laptopfamiljer som lanseras av HP, Asus och snart även Lenovo. De kör Microsofts operativsystem Windows 10 och kan emulera x86-processorer för att bli kompatibla med Windowsprogram. 


LÄS MER

GF adderar optiskt IO på CMOS

Globalfoundries och startupföretaget Ayar Labs har inlett ett samarbete för att kommersialisera optiska förbindelser som alternativ till koppar hos framtida kretsar. Globalfoundries 45 nm-process ska användas i utvecklingsarbetet.


LÄS MER


Ger ?elektronikindustrin digitala ögon

Kvalitetsprodukter till överkomligt pris är nystartade Inspectis signum. Det Solna­baserade företaget utvecklar och tillverkar digitala mikroskop för manuell avsyning av framförallt elektronik.


LÄS MER


37 åtgärder som ska stärka svensk tillverkningsindustri

För snart två år sedan lade regeringen fram en strategi som skulle att främja industrins utveckling i Sverige. Nu kommer steg två med nya satsningar på robotik såväl som en klimatsmart basindustri.


LÄS MER




Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera / Subscribe Avbryt prenumeration / Unsubscribe Ändra adress / Change address
• Arkiv / Archive: etn.se/nyhetsbrev/