Brittiska Graphcore har släppt provexemplar av sin första neuronnätsprocessor för datormoln. Den tillverkas i 16 nm. En efterföljare i 7 nm ska släppas i början av 2019.
För den norska inbyggnadskonsulten Data Respons blev 2017 återigen ett rekordår. Sverige är fortfarande företagets klart starkaste marknad, men verksamheten i Tyskland växer snabbast.
En rikstäckande gymnasieutbildning där elever kan ta högskolepoäng inom exempelvis robotik, datavetenskap och elektronik drar igång i höst i Västerås. ABB Industrigymnasium i staden står bakom utbildningen, i tajt samarbete med Mälardalens högskola (MDH).
Telekomjätten Ericsson skapar ett helt nytt affärsområde kallat Emerging Business. Fokus blir framförallt IoT och molnbaserade lösningar. Chef blir Åsa Tamsons som rekryterats från konsultbolaget McKinsey.
Runt hälften av alla som låter EMC/EMI-testa en ny produkt hos ett testhus får åka hem och modifiera konstruktionen. För att förbättra oddsen att lyckas har Tektronix tagit fram ett startpaket kallat EMCVu som ska göra det enklare att förberedande tester i det egna labbet.