Operatören Tre säger sig bli först i Sverige med att rulla ut den smalbandiga och energisnåla IoT-tekniken NB-IoT i ett kommersiellt LTE-nät.
Alla PXI-instrument kommer med en virtuell frontpanel som kan användas för att komma i gång med mätningarna. Nu adderar National Instruments en mjukvara kallad Instrumentstudio som ligger en nivå upp och som därmed kan hantera alla instrument i ett PXI-system.
Idag står affärsområdet Life Science för cirka 20 procent av teknikkonsulten Prevas omsättning. Framåt ska den andelen öka genom en dedikerad satsning.
AI-konsulten Univrses får förnyat förtroende att utveckla datorseende och maskininlärning för självkörande bilar åt det Volvo- och Autoliv-ägda bolaget Zenuity.