Det statliga forskningsinstitutet Rise tar över två tredjedelar av Swerea och får därmed ytterligare 355 medarbetare. Swereas verksamhet inom stål-, gruv- och metallforskning läggs i ett separat institut.
Den 12 september är det dags för årets upplaga av Stora Elektronikdagen med Summit, den årliga endagskonferensen för den svenska elektronikbranschen. Temat denna gång är: hur kan vi stärka elektronikframställningen i Sverige.
Premier Farnell står redo att börja bygga sin största distributionsanläggning någonsin. Om två år ska den vara igång i brittiska Leeds. Då kan företaget leverera klart fler produkter, betydligt mer effektivt, världen över.
Den finska operatören Elisa säger sig vara först i välden med att sälja abonnemang i ett 5G-nät.
För att underlätta utvecklingen av självkörande fordon behöver testerna standardiseras. Den svenska testanläggningen Astazero ska tillsammans med en amerikansk och en sydkoreansk anläggning ta sig an uppgiften.
Alla ska ha råd att koppla upp sig till Internet med en mobiltelefon. Det är visionen för Radio Innovation vars antennlösning kan mångfaldiga täckningen utanför städerna och därmed göra mobilt Internet tillgängligt även för människor med extremt små inkomster.
I tisdags var det officiell start för kontraktstillverkaren Inissions två tjänster för prototypframtagning och industrialisering kallade Inception och Inside.