NYHETSBREV 2018-08-13

DEN SVENSKA
ELEKTRONIKBRANSCHENS
NYHETSKANAL
MAGASIN, SAJT
OCH NYHETSBREV


Ericsson växlar upp i USA

Ungefär en fjärdedel av Ericssons omsättning kommer numera från USA. Företaget vill därför öka närvaron genom att skala upp utvecklingsverksamheten i landet och dra igång lokal produktion.


LÄS MER

Gör mobilen till värmekamera

Den första IR-modulen som förvandlar en smartmobil till en värmekamera lanserade Flir år 2014. Den senaste lanseringen – Flir One Pro LT – siktar på professionella användare som är priskänsliga.


LÄS MER

Två små smarta sensornav

Två memskretsar med en egen liten energisnål processor och en stor mängd gränssnitt ombord för externa prylar har Bosch Sensortec lanserat. De är först ut i en ny generation så kallade sensorhubbar ämnade för batteridrivet som hela tiden känner av sin omgivning.


LÄS MER


Flexibel mimoantenn för wifi

Laird har utvecklat vad företaget hävdar är industrins första flexibla PIFA-antenn för wifi med mimo. Den har två integrerade antennelement för 2,4 och 5 GHz, medan den flexibla konstruktionen gör att den kan monteras på både en flat och kurvad yta.


LÄS MER




Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera / Subscribe Avbryt prenumerationUnsubscribe Ändra adress / Change address
• Arkiv / Archive: etn.se/nyhetsbrev/