Öppenkod kan motverka den risk för isolering som finns i inbyggnadsvärlden, genom samarbeten över vitt skilda tillämpningsområde. Det är budskapet från en huvudtalarna på den svenska inbyggnadskonferensen ECS i november.
Med en budget på en miljard yuan 1,3 miljarder kronor ska Kinesiska Vetenskapakademin (CAS) försöka bygga en supraledande datorprototyp till år 2022.
Eurekaklustret ITEA är ett så kallat innovationskluster för programvaruintensiva system och tjänster. I nästa vecka bjuder ITEA och Vinnova in till nätverksdagar i Stockholm dit företag och forskare från Europa, Kanada och Sydkorea är välkomna för att presentera sina projektförslag.
Sedan 2011 har Smart Grid Networks arbetat med att göra den nordiska elindustrin smartare och säkrare genom att införa säker kommunikation, feldetektion och möjlighet till distribuerad mätning i näten. Från idag byter företaget namn till Addsecure Smart Grids.
Billigare att montera och med bättre tillförlitlighet. Det är två argument som nederländska Nexperia lyfter fram för den nya kapseln X2SON4 som klarar sig med normala stenciler för lodpastan trots att avståndet mellan anslutningarna inte är större än 0,4 mm.