NYHETSBREV 2018-09-26

DEN SVENSKA
ELEKTRONIKBRANSCHENS
NYHETSKANAL
MAGASIN, SAJT
OCH NYHETSBREV


Arm satsar på självkörning

Säkerhet och prestanda är nyckelord när Arm gör en nysatsning på att få in sina processorer i självkörande fordon. 


LÄS MER

Nu kan du bli doktor i Gävle

Högskolan i Gävle har fått rätt att starta doktorandutbildningar inom elektroteknik. Hittills har det skett med stöd av KTH.


LÄS MER


Dryga fem extra miljoner till energilagring hemma

Under knappt två år har Energimyndigheten fördelat 33,4 miljoner kronor till svenska länsstyrelser – pengar ämnade att stötta lagring av egenproducerad miljövänlig el där hemma. Nu pytsar myndigheten in ytterligare 5,3 miljoner i potten.


LÄS MER


En genväg till hälsa på arm

En minimal sensorplattform som kan mäta och visa EKG, puls och temperatur är vad Maxim Integrated just lanserat. Enligt företaget kapar den sex månader av utvecklingstiden från prototyp till färdig produkt som kan bäras runt handleden.


LÄS MER


Intel vässar FPGA-acceleratorn

För ett år sedan lanserade Intel ett FPGA-kort med Arriakretsar och Xeonprocessor som snabbar upp olika beräkningstunga algoritmer. Nu kommer en kraftfullare variant av Intel Programmable Acceleration Card (PAC) med Stratix 10, företagets kraftfullaste FPGA.


LÄS MER




Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera / Subscribe •  Ändra adress / Change address • Avbryt prenumeration • Unsubscribe • Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/