JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. IGBT och SiC: Stora i Kina – vill växa i Europa

PCIM: I kinesiska elbilar, solcells- och vindkraftsanläggningar liksom i motorstyrningar är chansen stor att det sitter en kraftmodul från Starpower Semiconductor. Bara 10 procent av försäljningen går till Europa, ett förhållande som företaget vill ändra på.

– Det här är andra presskonferensen vi har, den första var när vi startade den europeiska verksamheten för elva år sedan, säger Peter Frey lite skämtsamt på kraftelektronikmässan PCIM i Nürnberg.

Starpower Semiconductor grundades 2005 och noterades på Shanghaibörsen 2020. Huvudkontoret finns i Jiaxing ungefär sex mil sydväst om Shanghai.

Företaget är specialiserat på kraftkomponenter, särskilt moduler med IGBT:er och kiselkarbidtransistorer. Effektområdet sträcker sig från 0,5 kW upp till över 1 MW.

Transistorer och dioder är egna designer men tillverkas i foundries inklusive Grace Semiconductor. Enda undantaget är kiselkarbid där företaget har en mindre tillverkning. Modulerna däremot produceras i tre egna fabriker i Kina med renrumsklassning, inklusive en ny fabrik i Shanghai för elfordon.

Starpower startade utvecklingen av kiselkarbidkomponenter så sent som 2023. Fram till dess låg fokus på IGBT:er i kisel. Komponenterna finns för 750 och 1200 V men säljs inte till externa kunder.

–  Det är inte exakt samma sak om man skulle designa diskreta komponenter som att man designar för en modul som man vet hur den ska se ut. Men har man en egen fabrik kan det finnas anledning att göra diskreta som en biprodukt för att fylla den.

Trots att omsättningen ligger strax under fem miljarder kronor och 2800 anställda, är företaget tämligen okänt i Europa, bara 10 procent av försäljningen kommer härifrån.

– Vi är femma i världen på IGBT-moduler och störst i Kina på invertrar till fordon. Vi levererade till tre miljoner fordon i fjol.

Tre namn på listan är BYD, Xpeng och Dongfeng.

I Europa finns utvecklingskontor för både hårdvara och mjukvara i Zürich och Nürnberg. På kundlistan hittar man några kända europeiska varumärken som Scania, Renault, Valeo och ZF men ambitionen är att addera fler.

– Det tar kanske tre år från att något designats in tills det att man börjar se volymer.

Fordonsindustrin är känd för sina extrema krav på underleverantörerna.

– Vi röntgar allt som tillverkas och för fordonskunder undersöker vi med ultraljud. För MOSFET:ar i kiselkarbid har vi också 12 timmars inbränning.

Fordon är den största marknaden för företaget, ungefär 36 procent av försäljningen går dit. Tvåa är industrin med 30 procent och trea är förnybart med 27 procent.

En mindre del går till hemelektronik och andra tillämpningar, men att slå sig in på dessa är tufft, ett alternativ är att ta över en utvecklingsavdelning och sätta in sina egna komponenter i nya konstruktioner.

– Det är ingen hemlighet att vi gjort det med en större tillverkare av hushållsapparater, säger Marcus Lippert som är försäljningschef i Europa.

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Rainer Raitasuo

Rainer
Raitasuo

+46(0)734-171099 rainer@etn.se
(sälj och marknads­föring)
Per Henricsson

Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

Jan Tångring

Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)