JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Riskkapital till VDSL-företaget Upzide
 

ImageLuleåbaserade Upzide Labs har fått kapitaltillskott från de lokala riskkapitalbolagen Emano och Lunova.
Pengarna ska användas för en expansion och för att marknadsföra företagets VDSL-lösningar.

Upzide, som grundades år 2001, har sina rötter på Telia Research och erbjuder konsulttjänster och programvara för VDSL. Kunderna är i första hand kretsleverantörer och systemhus.

– Vi är mycket glada över det fortsatta stödet från Lunova och välkomnar Emano som ny ägare i UpZide. Både Lunova och Emano har visat bra resultat från tidigare investeringar i ett flertal tillväxtföretag. Vi ser fram mot deras bidrag och engagemang i den spännande expansionsfas vi just nu befinner oss i, säger Upzide labs vd Mikael Isaksson i ett pressmeddelande.

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)