JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Tritech börjar bygga med plattformar
 

Inbyggnadskonsulten Tritech Technology startar affärsområdet Integrated Solutions. Syftet är att i större utsträckning utveckla nyckelfärdiga lösningar och produkter baserade på färdiga moduler.
Hittills har Tritech främst arbetat med helhetsåtaganden där företaget levererat skräddarsydda lösningar och produkter från konstruktion till produktion. Med det nya affärsområdet vill företaget nu även erbjuda lösningar och produkter baserade på plattformar från olika partners.

Tanken är att inleda partnerskap med etablerade COTS-leverantörer för att på så sätt ta in fler komponenter och plattformar.

– Utvecklandet av Integrated Solutions är ett naturligt steg för oss att bygga vidare och fortsätta med det som gjort oss så framgångsrika, säger Åke Wernelind, vd på Tritech Technology, i ett pressmeddelande.


Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)