JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Acte Embedded nu med Adtron

Svenska Acte Embedded Technology har tillsammans med Acte-bolagen i övriga Norden skrivit ett samarbetsavtal med amerikanska Adtron.
Adtron är specialiserat på flashminneskort för industritillämpningar, så kallade ”industrial grade flash disks”. De finns i 2,5 respektive 3,5 tum samt i AdvancedTCA- och CompactPCI-utförande

Det amerikanska företaget säger sig vara ledande inom datalagringslösningar för tillämpningar inom försvar, rymd, industri, automation, telekommunikation och transport.

Nu skriver inbyggnadsspecialisten Acte Embedded, samt nordiska kollegor, avtal med Adtron som innebär att man ska erbjuda kundanpassade lösningar på den nordiska marknaden.

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)