JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. RT-labs i allians med Freescale – Elektroniktidningen
fredag 20 juni 2025 VECKA 25

Den svenska mjukvarukonsulten RT-labs har tagits upp i Freescales partnerprogram Design Alliance Program. Därmed inlemmas det svenska företagets mjukvarukomponenter i Freescales ekosystem för tredjepartsprodukter och lösningar.
Göteborgsbaserade RT-labs har arbetat med Freescale under lång tid och stöder numera flera av halvledarföretagets processorer .

– Både vår utvecklingsmiljö RT-collab och vårt rtos RT-kernel har stöd för flera av Freescales produkter. Speciellt intresse har kunder visat för de stöd vi har för Freescales nyare processorer som Kinetis Arm Cortex M4, men även de Armbaserade I.MX familjerna röner stort intresse, säger Hans-Erik Floryd, CTO på RT-labs, i ett pressmeddelande.

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:

 
Rainer Raitasuo

Rainer
Raitasuo

+46(0)734-171099 rainer@etn.se
(sälj och marknads­föring)
Per Henricsson

Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

Jan Tångring

Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)

KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus


5 banners varav 5 har onclick.