JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Bränslecell för MP3-spelare nästa år

Toshiba har lyckats bygga en passiv direktmetanolbränslecell som klarar en metanolkoncentration på 99,5 procent.
Gränsen för passiva celler har tidigare legat kring 20-30 procent.

Högre koncentration betyder att bränsletanken blir mindre och lättare, vilket är vad som är viktigt i bränsleceller för portabelt bruk.

Koncentrationer nära hundra procent har tidigare varit förbehållna större aktiva bränsleceller med pumpar som doserar metanolet till cellen i de lägre koncentrationer som krävs kring membranet. Toshibas nya cell använder nya membran och elektroder som kan hantera den höga koncentrationen direkt utan dosering.

En prototyp på bränslecellen väger 8,5 gram. Tankad med 2 kubikcentimeter metanol kan den driva en MP3-spelare i 20 timmar, enligt Toshiba. Toppeffekten är 100 mW.

Redan nästa år ska produkter kring Toshibas teknik finnas för försäljning.

Jan Tångring

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)