JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Kopplar ADSL till IP-baserade nät

Integral Access har utvecklat en koppling mellan ADSL-system och IP-baserade så kallade MPLS-nät.
Integral Access presenterar en ny accessplattform som gör det möjligt att ansluta ADSL-system direkt till IP-baserade MPLS-nät. Därmed kan ADSL-abonnenter direktanslutas till realtidsbaserade IP-nät.

En stor del av världens nätoperatörer är på väg att införa MPLS (Multi Protocol Label Switching) i sina IP-nät. MPLS är en ny standard som klarar realtidstjänster, till exempel röst, video, data och .virtuella privata nät.

Med den nya produkten från Integral skall det bli möjligt att lokalt, i telefonstationen, ansluta ADSL-abonnenterna till IP-nätet, vilket är vad nätoperatörerna eftersträvar. Det amerikanska företaget Integral Access kallas sin systemlösning Purepacket och det är enligt företaget det första paketbaserade multitjänstsystemet för direktanslutning av ADSL-abonneter till MPLS-nät.


Göte Andersson

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)