Prioritera Risc V i ditt val av processorarkitektur – det är vad Kina snart kommer att rekommendera sina myndigheter och företag. Det uppger två källor med insyn, för nyhetsbyrån Reuters.
Orsaken: eftersom instruktionerna är en fri standard så undviker Kina att göra sig beroende av teknik utifrån. Reuters anger även lägre kostnader som motiv.
Den nya policyn kan komma att publiceras under mars. Den utarbetas i ett samarbete mellan åtta myndigheter, bland dem patentverket och några IT- och forsknings-myndigheter.
Ett antal kineiska företag steg efter Reuters nyhet. Namnen är intressanta om du är intresserad av Risc V i kinesisk industri: Verisilicon, ASR Microelectronics, Shanghai Anlogic Infotech och 3Peak.
I Kina finns sedan länge ett intresse för Risc V i form av både communities och stora aktörer, som Alibaba.
Risc V skapades på Berkeleyuniversitet för undervisning år 2010. År 2014 gick Berkeley ut publikt och trummade för att alla borde vara intresserade, vilket omedelbart mötte entusiasm, både kommersiell och ickekommersiell.
Reuters nämner X86 och Arm som konkurrenter. I embeddedvärlden stjäl Risc V marknad även från arkikekturer som Mips, PowerPC, Arc, AVR, Sparc och Xtensa.
I USA vill vissa lagstiftare stoppa alla samarbeten med kinesiska företag och forskare. Detta eftersom det pågår en halvledarkapprustning mellan länderna.