Dagens mobilnät lämnar ingen garanti för att uppkopplingen är hundraprocentig. Det duger inte när trafiken kör säkerhetskritiska uppgifter över näten. Testbädden Astazero erbjuder nu möjlighet att testa fordon under förhållanden där uppkopplingen garanteras till 99,999 procent.
– Uppkoppling går “från nice to have” till “must have”, säger Peter Janevik som är vd på Astazero, testbanan utanför Borås som ägs av forskningsinstitutet Rise.
Redan från starten har anläggningen haft ett mobilnät. Först LTE och sedan 5G. För två år sedan startades dessutom projektet Northstar i samarbete med Telia och Ericsson och med stöd av Vinnova, för att ytterligare stärka mobilnätet på Astazero och på ett antal vägar där det går tung trafik.
Astazero har nu en tillförlitlighet i uppkopplingen på 99,999 procent inom testområdet vilket är en bra utgångspunkt om man vill undersöka hur en funktion eller tjänst som förlitar sig på uppkoppling beter sig när tillförlitligheten i uppkopplingen sjunker.
Rise har också egen utrustning inklusive ett serverrack på testområdet som ger extremt korta svarstider när applikationen snurrar där.
Mobilnäten är också på väg att addera funktioner för att positionera alla uppkopplade noder genom att signalerna som överför data även används för att bestämma positionen.
Rise kommer att addera funktion så snart den blir tillgänglig.