JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Intel säljer halva McAfee – Elektroniktidningen
söndag 8 juni 2025 VECKA 23

51 procent av IT-säkerhetsdotterföretaget McAfee säljs till riskkapitalbolaget Texas Pacific Group (TPG). McAfees funktioner kommer att fortsätta att integreras i Intels produkter. 

McAfee är främst ett IT-säkerhetsföretag men har även synts i Intels produktportfölj för inbyggda system, eftersom IT-säkerhet uppfattas som en stor IoT-utmaning.

Nu blir Intel en samarbetspartner med McAfee om samma säkerhetsfunktioner.

TPG säger sig se cybersäkerhet som ett tillväxtområde.

Intel köpte McAfee för sex år sedan för 7,68 miljoner dollar. De 51 procenten säljs för 3,1 miljarder dollar. McAfee har 7500 anställda. Affären ska vara genomförd under andra kvartalet 2017.

Vd för det nya företaget – som kommer att heta McAfee – blir Chris Young, som jobbat på McAfee på Intel och har en tidigare bakgrund på Cisco.

 

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:

 
Rainer Raitasuo

Rainer
Raitasuo

+46(0)734-171099 rainer@etn.se
(sälj och marknads­föring)
Per Henricsson

Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

Jan Tångring

Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)

KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus


6 banners varav 6 har onclick.