JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Kasserade smartphones blir edge compute

Forskare på Tartu universitet i Estland byggde om gamla mobiltelefoner till sensormoduler och använde dem för att inventera marina miljöer. 

Det berättar tidningen Mobil.

I en av sina konstruktioner monterar forskarna mobilerna fyra och fyra i en 3d-printad modul. Batterierna ersätts med extern strömförsörjning  för att minska risken för läckage. Modifieringen kostar kring åtta euro.

Under vatten kunde konstruktionen övervaka marina livsmiljöer – de filmade och kunde själva analysera videon för inventering av förekomsten av olika arter av liv. Motsvarande Inventering skulle annars ha genomförts av dykare som tar upp videon till ytan för analys på datorer.

Nästa uppgift för de ombyggda mobilerna kan bli att bevaka busshållplatser och räkna passagerare i realtid. 

Forskarna presenterar sitt arbete med telefoner ombyggda till ”småskaliga datacenter” i en artikel i tidskriften Pervasive Computing

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)