JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. EU-skatt flyttar hit LCD-produktion

Taiwanesiska AU Optronics har långt gångna planer på att börja tillverka LCD-skärmar i Europa. Skälet är att man vill undvika den importtariff på 5 procent som EU planerar, skriver taiwanesiska Digitimes.
Den taiwaneiska LCD-skärmstillverkaren AU Optronics funderar på att bygga en helt ny fabrik för LCD-produktion i Europa. Företaget utvärderar nu förslag i Tjeckien, Slovakien och Polen. Beslutet ska fattas innan sommaren, skriver den taiwanesiska nättidningen Digitimes.

Som skäl anger företagets vice vd LJ Chen den importskatt på 5 procent som EU för närvarande debatterar att belägga LCD-moduler med. Om en sådan skatt blir verklighet 2009 så vill AU Optronics ha kommit igång med produktion här före dess, åtminstone i liten skala. Något som enligt Digitimes kan ta ett halvår. Ett alternativ kan vara att anlita europeiska kontraktstillverkare för ändamålet.

Nära 40 procent av företagets produktion säljs för närvarande i Europa.

 

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)