Men samarbetet kommer inte enbart att omfatta själva NAND-minnet, utan även styrkretsar och programvara som rör minnena. Planer finns även på att samarbeta kring mobilt DRAM, alltså minnen som ska sitta i flerchipskapslar i mobiltelefoner.
Att Numonyx och Hynix funnit varandra är inte förvånande. ST Microelectronics har samarbetat med Hynix under många år och de två företagen hade en gemensam halvledarfabrik i Kina fram till att Numonyx skapades, då ST:s ägarandel gick över i just Numonyx.
Idag är det inte heller många tillverkare av NAND-minnen som kan stå på egna ben. Världens största NAND-minnestillverkare Samsung är ett av få företag som fortfarande är starkt nog att följa talesättet ensam är stark