JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Microchip säger upp 2000

Amerikanska Microchip sällar sig till skaran av halvledarbolag som säger upp personal till följd av nedgången i fordonssektorn och den allmänna lågkonjunkturen.

Microchip ska minska personalen med ungefär 2000 personer, eller nio procent av de anställda. Redan i fjol beslutade företaget att stänga sin fabrik i Arizona vilket innebar att 500 personer förlorade jobben. Den här gången påverkas fabriken i Oregon och kapslingfabriken i Filippinerna.

Så sent som förra veckan presenterade Onsemi ett besparingsprogram som innebär att 2400 anställda kommer att få lämna företaget under året.

Tidigare i år kom nederländska NXP med motsvarande besked som gör att 1800 personer blir av med jobben. Det motsvarar knappt 5 procent av de anställda.

Enligt artiklar av bland annat Bloomberg överväger ST Microelectronics att göra sig av med upp 6 procent av de anställda genom att erbjuda tidig pensionering och avgångsvederlag.

Det företag som hittills gått hårdast fram är amerikanska Wolfspeed, som är helt fokuserat på kiselkarbid – både wafers och färdiga komponenter. I början av november meddelade företaget att upp till 20 procent av de anställda kunde förlora jobben.

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Rainer Raitasuo

Rainer
Raitasuo

+46(0)734-171099 rainer@etn.se
(sälj och marknads­föring)
Per Henricsson

Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

Jan Tångring

Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)