Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.
Kina kommer att kräva att elbilens batteri sitter kvar i fordonet vid skrotning. Det kommer att får effekter på marknaden för återvinning och återanvändning av batterierna.
Under det senaste året har snabbladdandet ökat vilket satt ett dramatiskt avtryck på elbilsbatteriernas livslängd. Analysen kommer från telematikföretaget Geotab.
USA och Kanada har inte längre en enad handelsfront mot Kina efter att Kanadas och Kinas ledare skakat hand om en friare handel med bland annat elbilar och energiteknik. Polestar, Volvo och Tesla hoppas snabbt kunna återställa sin försäljning.
Amerikanska Micron har tecknat en avsiktsföklaring om att köpa en halvledarfabrik i Taiwan av foundryt PSMC, Powerchip Semiconductor Manufacturing Corporation. För 1,8 miljarder dollar får minnesjätten ett toppmodernt renrum på 2 800 kvadratmeter med 300 mm-maskiner.
Genom att mäta armarnas rörelser med vad som kan beskrivas som två aktivitetsarmband går det att upptäcka ett strokeinsjuknande och automatiskt skicka ett larm. Lundabolaget Uman Sense håller på att kommersialisera tekniken som just nu testas på åtta svenska sjukhus.
Den amerikanska minnestillverkaren Micron startar officiellt bygget av sin nya megafabrik i delstaten New York idag sedan alla nödvändiga tillstånd är beviljade.
Kinesiska tullmyndigheter meddelade denna vecka sina tulltjänstemän att Nvidias kontroversiella processor H200 inte får tas in i Kina. Det har tre personer med insyn berättat för nyhetsbyrån Reuters.
Efter att ha tagit fram, och under två år testat, en lösning för automatiskt batteribyte för tunga lastbilar, vill ett tyskt konsortium bygga ett nätverk av standardiserade serieproducerbara batterimackar i Europa.
Uppsala Innovation Centre, UIC, och Flygvapnet har startat ett samarbete som ska underlätta för uppstartsbolagen att hitta behovsägare inom Försvarsmakten och initiera pilotprojekt.
Så sent som i somras köpte amerikanska Globalfoundries IP-leverantören Mips. Nu får Risc V-kärnorna sällskap av Arc:s kärnor, som Synopsys säljer till foundryt.
Uppstartsbolaget Altris tar rygg på amerikanska Natron Energy genom att välja den tjeckiska kemikoncernen Draslovka som tillverkare av sitt natriumjonbaserade katodmaterial. Avtalet ger en kapacitet motsvarande 175 MWh per år.
Genom att kombinera en vektornätverksanalysator (VNA) och ett oscilloskop går det att göra en komplett verifiering av den fysiska Ethernetlänken. Lösningen kommer från japanska Anritsu som använt ett oscilloskop från amerikanska Tektronix.
Robotkretsarna, som är en sextondels kvadramillimeter, är utrustade med processor, solcell, ljussensor, två tempsensorer och en jonmotor. I volym skulle de kosta en tioöring.
Telekomjätten Ericsson vill minska sin personalstyrka i Sverige med omkring 1 600 personer, ungefär 12 procent av de anställda. Enligt pressmeddelandet är varslet en del av åtgärder för att säkerställa företagets konkurrenskraft.
Efter Nvidia, AMD och Broadcom sällar sig nu även Cerebras till listan av företag som ska leverera AI-kapacitet till OpenAI. Avtalet är värt upp till 10 miljarder dollar (motsvarande 750 MW effekt) skriver Reuters och leveranser ska starta redan i år.
P100 heter en ny x86-processorfamilj bestyckad med Zen 5-cpu:er, RDNA 3.5-gpu:er och sist men inte minst XDNA 2-npu:er. Allt i samma chip, för strömsnål AI.
Det svenska uppstartsbolaget Skygaard ska skydda toppmötet i Davos nästa vecka från drönare. Det gäller både lokalerna och bilkonvojerna mellan flygplatsen, hotell och möteslokaler, skriver Dagens Industri.
Föraren har visserligen ansvaret för att allt fungerar. Men bilen kör själv hela vägen från dörr till dörr. Mercedes erbjuder sedan årsskiftet funktionen i Kina och kommer snart att erbjuda den i USA, där Tesla länge varit ensam om den.
Det amerikanska batteribolaget Lyten skulle redan ha slutfört köpet av Northvolts fabrik i Skellefteå men företaget har ännu inte lyckats säkra kapital. I värsta fall kan affären gå i stöpet, skriver Svenska Dagbladet.
Hittar testarna i ytmonteringslinan verkligen alla fel? Och gör de sitt jobb effektivt? Det är frågor som Aster Technologies angriper. EDA-jätten Siemens köper nu det franska företaget och integrerar dess mjukvara kallad Testway i sina verktyg Xpedition och Valor, som ingår i mjukvaruplattformen Siemens Xcelerator.
Halvledarindustrin är inte van vid att framställas som en miljöbov. Den är motorn bakom de flesta...
Stora språkmodeller (LLM:er) och tjänster baserade på dessa som ChatGPT och Gemini är lysande...
Historiskt sett var elektronik som var avsedd för farliga miljöer, så kallad egensäker (IS)...
P100 heter en ny x86-processorfamilj bestyckad med Zen 5-cpu:er, RDNA 3.5-gpu:er och sist men inte...
Indiska halvledarbolaget LTSCT tecknar licens med taiwanesiska Andes Technology på deras Risc V. De...
Den är 1 µm lång och mäter temperatur och kraft. Tyska Digid tänker sig att den skulle kunna...
Under CES-mässan i Las Vegas har Qualcomm lanserat en ny generation PC-processorer. Det är...
Digital nedkonvertering, interleaving och korrigering av IQ-mismatch är några av de uppgifter som...
Kina kommer att kräva att elbilens batteri sitter kvar i fordonet vid skrotning. Det kommer att...
Under det senaste året har snabbladdandet ökat vilket satt ett dramatiskt avtryck på...
USA och Kanada har inte längre en enad handelsfront mot Kina efter att Kanadas och Kinas ledare...
Amerikanska Micron har tecknat en avsiktsföklaring om att köpa en halvledarfabrik i Taiwan av...
Den amerikanska minnestillverkaren Micron startar officiellt bygget av sin nya megafabrik i...