JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Micron sätter spaden i marken

Den amerikanska minnestillverkaren Micron startar officiellt bygget av sin nya megafabrik i delstaten New York idag sedan alla nödvändiga tillstånd är beviljade.

Totalt ska Micron bygga nya halvledarfabriker i USA för 150 miljarder dollar. Förutom fabriken i New York ska pengarna räcka till en ny fabrik i Idaho, att modernisera och bygga ut fabriken i Virginia plus att företaget ska bygga en fabrik för kapsling och test av HBM-minnen.

Micron uppskattar att satsningen kommer att skapa 90 000 jobb under byggfasen. Det långsiktiga målet är att 40 procent av minnena ska tillverkas i USA.

Dessutom ska företaget satsa 50 miljarder dollar på forskning och utveckling. 

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Rainer Raitasuo

Rainer
Raitasuo

+46(0)734-171099 rainer@etn.se
(sälj och marknads­föring)
Per Henricsson

Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

Jan Tångring

Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)