JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Mitel sätter fart - vill anställa 50 personer
 

Det har varit litet tyst om Mitel sedan de tog över ABB Hafos anläggning. Men nu tar det fart i Järfällafabriken.

Den kandensiska halvledartillverkaren Mitel, med fabrik i Järfälla utanför Stockholm har glada tider för närvarande.

Ny order strömmar in och det har lett till att produktionskapaciteten vid den svenska anläggningen måste fördubblas.

- Det är framför allt asictillverkning som vi måste ha mer folk till, förklarar fabrikschefen Gaetan Beaulieu för Elektroniktidningen.

I dagsläget sysselsätter fabriken 350 personer men Gaetan tror att det behövs 50 personer till å det snaraste. Det handlar framför allt om ett tjugotal process- och serviceingenjörer men också om operatörer samt en och annan chef.

- Jag tror att vi kan vara 500 personer om två år, säger Gaetan och fortsätter:

- Vi väntar på att styrelsen ska godkänna en investeringsplan, förklarar han. Då handlar det om ungefär 60 miljoner som ska användas för ytterligare utrustning.

Björn Segerblad

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)